A Miskolci Geotermikus Projekt elnyerte a GeoPower Market „2013. legjobb fűtési projektje” nemzetközi díjat.
A miskolci geotermális hőenergia hasznosítás rendszere az alábbi jól elkülöníthető, helyileg is elválasztható részegységekből épül fel:
A geotermikus fűtőmű rendszer két hidraulikai kört tartalmaz:
A geotermia versenyképes és egyedi adottságokkal rendelkező üzleti környezet megteremtését segíti elő, alapjaiban támogatva mind a magyar, mind a külföldi vállalatok számára kedvező működési feltételek kialakítását a kiemelkedően sikeres működéshezGyimóthy Dénes
PannErgy Nyrt. Igazgatótanács elnöke
A termálkútból kinyert hőteljesítmény csővezetékeken és hőcserélőkön keresztül jut el a hőfogyasztókhoz, a lehűlt folyadék visszasajtolásra kerül. A rendszer működtetésének egyik alapkövetelménye volt, hogy a fogyasztók adott pillanatnyi hőteljesítmény-igényének függvényében szabályozni lehessen a rendszert a termálkút szivattyújának vízkitermelésével, valamint a keringető szivattyúk vízszállításával. Ennek megvalósítása érdekében számos ponton szükség van a hőmérséklet, a nyomás és a térfogatáram mérésére, amely adatok alapján a központi távfelügyeleti rendszer irányítja a geotermikus fűtőművet.
A miskolci önkormányzat tulajdonában lévő MIHŐ Kft. és a PannErgy közösen megalapította a Miskolci Geotermia Zrt. projektcéget, hogy Magyarország egyik legnagyobb városának egy igen jelentős részét megújuló forrásból származó hőenergiával lássa el.
Az előzetes várakozásokat is felülmúlták azok a kedvező eredmények, amelyekkel az első kút megfúrása során szembesült a PannErgy Csoport.
Elindult a Miskolci Geotermikus Projekt keretében megvalósított geotermikus hőszállító rendszert, amellyel megkezdődött a hőenergia szállítása Miskolc Megyei Jogú Város felé. Ezzel elindult Közép-Európa legnagyobb geotermikus fűtőműve.
A Miskolci Geotermikus Projekt elnyerte a GeoPower Market „2013. legjobb fűtési projektje” nemzetközi díjat.
A Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. által, létesített 7000 m2-es fóliasátornak a geotermikus rendszerre történő csatlakoztatása megtörtént, amellyel együtt a mezőgazdasági termelés is bekapcsolódott a geotermikus energiahasznosításba.
A Miskolci Geotermikus Projekt második fázisában megépített Tatár utcai Hőközpont átadásra kerül.
Második fázis éles üzemindulása. A geotermikus forrásból nyert hőenergia, a belvárosi fogyasztókhoz történő eljuttatására alkalmas távvezetékrendszet fektettek le a Tatár utcai Fűtőműig, ahol egy új hőátadó állomás épült.
A Miskolci Távhőszolgáltatás geotermikus energiával történő zavartalan kiszolgálása mellett a Társaság az 5 éves megállapodás értelmében megújuló hőenergiával látja el Borsod-Abaúj-Zemplén Megye egyik legjelentősebb ipari fogyasztóját a Joyson Safety System Hungary Kft-t, amely így hőenergiáját, teljes egészében geotermikus forrásból fedezi.
A japán hátterű GS Yuasa Magyarország Kft-vel megkötött megállapodás értelmében a geotermikus hőszolgáltatás indítása. A PannErgy Csoport vállalta a gyár hőközpontjába telepítésre kerülő leválasztó hőcserélőig a hőellátáshoz szükséges távvezeték beruházását.
A Berekfürdő Energia Kft. beruházásával a Berekfürdőn található termálkutak metán kísérőgázát villamos- és hőenergia előállítására használja fel, majd az így előállított energiát értékesíti.
Tovább a projekthezA győri rendszer amennyiben teljes kapacitásával üzemel, éves szinten hozzávetőleg akár 67 000 tonnával csökkentheti a levegőbe kerülő üvegházhatású gázok – elsősorban szén-dioxid és nitrogénoxidok – mennyiségét.
Tovább a projekthez